Jak si říct o pomoc

Máte dojem, že se na vás valí povinnosti ze všech stran? Potřebujete stihnout spoustu věcí, a i kdyby měl den 48 hodin pořád by to bylo málo. Skutečně potřebujete všechno sama zvládnout? Nebo uvažujete, jak si říct o pomoc? Na toto téma se dnes společně zaměříme.

Nechci nikoho otravovat

Když se vás někdo zeptá na větu, jak vám může pomoct, určitě vás napadne několik způsobů.

Jenže…

Jste přece vychovaná jako hodná holčička, která zvládne úplně všechno sama. A když ne, tak přece nebude nikoho otravovat. A pak si říkáte, že vám nikdo nepomůže.

Partner, rodina nebo přátele se vás několikrát zeptají, jestli chcete pomoct. Ale pokud jim neustále odpovídáte, že ne, pak je to přestane bavit. Vy tak máte po několika letech pocit, že vám nikdo nechce pomoct a jste z toho tak akorát otrávená.

Typickým příkladem jsou vztahy. My, ženy, často čekáme, že našim mužům samo dojde, co po nich chceme. Říká se tomu čtení myšlenek. Tady vás, milé dámy, trochu zklamu. Muž je tvor racionální a pokud mu neřeknete, co od něj přesně chcete, načekáte se hodně dlouho.

Jak si říct o pomoc

O pomoc si můžete říct i bez otravování. Když vás někdo o něco požádá, taky mu ráda pomůžete, že je to tak? Proto se nebojte říct si o pomoc, když se vám něco nedaří.

Každá z vás je něčím výjimečná. A to, co umíte vy, bych např. nezvládla já. Naučte se delegovat. Když víte, že vám něco zabere hodně času, požádejte o pomoc někoho, pro koho je to snadné a rychlé. A pokud nikoho takového neznáte? Zeptejte se svých známých, jestli vám mohou někoho doporučit.

Typickým příkladem pro začínající podnikatele je roční daňové přiznání. Na vyplnění formuláře není žádná věda, ale když začínáte, zabere vám to spoustu času. Když oslovíte zkušenou účetní, která vám s přiznáním pomůže, ušetříte spoustu času a nervů.

Ano, bude vás to něco stát, ale ve výsledku čas, který byste mařila na elektronickým formulářem věnujte svému podnikání a peníze se vám hezky rychle vrátí.

A co pomoc od blízkých?

Naučte se přijímat. Když vám někdo nabídne pomoc, přijměte ji i přesto, že to zvládnete sama. Tím se naučíte přijímat od druhých. A co, když se nikdo neptá?

Naučte se říct. První si určete, s čím potřebujete pomoct. Dalším krokem je, kdo vám s tím může pomoct. A nebojte se toho člověka oslovit. Uvidíte, že vám rád pomůže. A příště zase můžete pomoct vy jemu, nebo někomu jinému.

Jak na to prakticky

Jak si říct o pomoc prakticky:

  1. Napište si na papír své cíle, kam se chcete / potřebujete posunout
  2. Vyberte z toho aspoň jeden, u kterého víte, že s ním potřebujete pomoct
  3. Požádejte o pomoc člověka, který ví a jednoduše vám pomůže dostat se k tomuto cíli
  4. Na oplátku poděkujte a zeptejte se, jestli můžete pomoct nějak vy jemu

Ze začátku možná budete mít mizerný pocit, že se někoho doprošujete. Bez ohledu na svůj pocit požádejte o pomoc a pozorujte sebe sama. Časem uvidíte, že si dokážete o pomoc říct naprosto přirozeně. Bez mizerných pocitů.

Komentáře
  • Dárek pro Vás

    Chcete se stát opravdu půvabnou ženou? V sedmi krocích vám prozradím jak na to. Bez zbytečných omáček.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Přidej se mezi nás!