Nejsem dost dobrá!

Určitě jste si minimálně jednou v životě řekla: Nejsem dost dobrá. Když jste začala s novým projektem, hledala novou práci, nebo chtěla zaujmout svůj nový objev. Pocit pochybnosti, že za moc nestojíte a všichni ostatní jsou lepší než vy. Proto si tento pocit dnes trochu rozebereme.

Napadá vás čím to je? Tento pocit ve vás vyvolává nízká sebedůvěra. Neumíte ocenit sebe sama. Teď se vám možná vybaví myšlenka z dětství, že samochvála smrdí. A zase se vám opakuje pocit – nejsem dost dobrá.

Nejsem dost dobrá

Chápu, že máte strach z neznáma. To je naprosto přirozené. I chyby, které v životě děláte jsou naprosto v pořádku. Teď si možná řeknete, že Lukšová spadla z višně, když vás tady chválí za chyby. Každá z nás šlápne vedle, to se prostě stává. Chyby vám totiž ukazují, že tímto směrem cesta nepovede. Stačí vykročit na druhou stranu.

Vynalezl by Edison žárovku, kdyby si neustále říkal, že není dost dobrý? I přes tolik neúspěšných pokusů věděl, že to dokáže. A taky dokázal. Dnes díky němu můžeme svítit a už nám to nepřijde jako nic mimořádného. Kdyby v sobě neustále živil pocit, že není dost dobrý, možná bychom byli po tmě ještě dnes.

I já jsem ve svém životě udělala několik chyb a mnohokrát si říkala, že nejsem dost dobrá. Jenže pocit, který jsem vysílala ze svého nitra, se mi vracel zpátky. Zrcadlily mi ho moje vztahy a celková kvalita života.

Jak být konečně “dost dobrá”

Teď se určitě ptáte, jak být konečně “dost dobrá”. Začněte jednoduchým krokem. Každý den si napište jednu věc, která se vám podařila. I když vám připadá jako drobnost, zapište si ji. Založte si na ni nějaký malý deníček, který budete mít neustále u sebe. Alternativou jsou také poznámky v mobilu.

Když vám bude ouvej a přepadne vás zase pocit nejsem dost dobrá, otevřete si deníček a podíváte se na všechno, co se vám zatím povedlo. Pak zjistíte, že toho není až tak málo. V paměti se vám totiž udržují situace a věci, které jste nezvládly, ale úspěchy zapomínáte velmi rychle.

Dnes se chválím za …

Deníček vám připomene, že jste opravdu dost dobrá. Každý den si do něj napište větu: Dnes se chválím za … Místo teček si dosaďte, co se vám dnes povedlo. Ať je to jakákoliv drobnost. Byla jste dnes vyvenčit psa? Pochvalte se za to. Že to děláte každý den? No a co. Zítra se zase pochválíte za něco jiného.

Za co všechno se můžete pochválit? Abyste nemusela dlouho přemýšlet, dám vám několik příkladů:

Dnes se chválím za:
To, že na sobě pracuji.
Uvaření dobrého oběda.
Odpověď na inzerát (pracovní, seznamovací)
Krásný den se svým miláčkem.
Přečtení něčeho užitečného, co mě může dále posunout.
Změnu, kterou jsem chtěla už několik let udělat.
Péči o své tělo a duši.

A proč se chválit? Protože pokud chcete, aby vás ocenili druzí, potřebujete nejprve ocenit sama sebe. Uvidíte, že to bude mít velmi dobrý vliv i na vaše vztahy. Ať už s rodinou, nebo se svým partnerem. Když lidé kolem vás uvidí, že jste dost dobrá, budou vám tento pocit vracet zpět a syndrom nejsem dost dobrá postupně zmizí.

A za co se dnes pochválíte VY? Napište do komentářů. 🙂

Komentáře