Řešení náročných životních situací

Životní krize si nevybírá

Určitě jste už v životě zažila situaci, kdy jste si řekla, že byste si to snad radši "hodila". Pocit bezmocnosti, kdy si uvědomíte, že nemůžete nic dělat, jen čekat. Čas se neskutečně vlekl. Možná Vás už napadlo ulevit si prášky od nervů, nebo se jít pořádně opít. Jenže tenhle způsob Vaše problémy nevyřeší. 

V této bonusové části se s Vámi podělím o přesný postup, jak jsem řešila svou krizovou životní situaci já. Asi měsíc před porodem jsem žila s tím, že porodím mrtvé dítě a můj cíl v tu chvíli byl: Nezbláznit se. Nemohla jsem udělat žádné jiné rozhodnutí, než porodit. Tento postup mi pomohl, udržet se "nad vodou" a zvládnout celou situaci bez kapky alkoholu a prášků od nervů, přestože mi je na genetice přímo doporučovali. 

Jak si zachovat vnitřní harmonii během krize

Tento postup můžete spolehlivě použít na jakékoliv náročné situace v životě. Možná Vám jsou některé části povědomé. Když je ale spojíte dohromady, uvidíte, jak Vám pomohou, jako mně v období před porodem. 

 • Buďte sama se sebou
  Udělejte si volno a vnímejte sama sebe, své pocity a myšlenky. Vezměte si volno z práce, důležité úkoly z podnikání delegujte na někoho jiného. Jste tu teď jen VY a Vaše myšlenky. Plně se věnujte sama sobě a vnímejte své pocity.
 • Přijměte situaci tak jak je
  I když se tomu vnitřně bráníte, přijměte to, co se Vám děje. Řekněte si větu: "Stalo se, už s tím nic nenadělám." Asi to bude nějakou dobu trvat, ale mějte se sebou trpělivost. Situace se vám děje, abyste se na ní něco naučila. I když to tak teď možná nevypadá, časem ji pochopíte.
 • Odpusťte sama sobě
  Možná Vás napadá, že jste se tehdy měla zachovat jinak a vyčítáte si to. Situace se udála přesně tak, jak se udát měla. Byla to součást lekce, kterou jste si potřebovala projít, abyste něco pochopila. Přestaňte proto sebe sama obviňovat a odpusťte si. Nejjednoduší metodou je čištění pomocí ho'oponopono.
 • Obklopte se podporujícími lidmi
  Nechte se podpořit lidmi, kteří Vás mají rádi. Pokud Vás někdo shazuje, přestaňte se s ním stýkat, nekompromisně. Jde teď o Vás. Rodina a přátele, kteří Vás mají opravdu rádi, se Vám budou snažit psychicky pomoci. Povídejte si s nimi o svém problému a mluvte o dobrém konci.
 • Naslouchejte své intuici
  Váš vnitřní hlas Vás během této situace někam směřuje a něco Vám říká. Naslouchejte mu. I když Vám ostatní říkají něco jiného. I já jsem měla černé na bílém, že se moje dítě narodí mrtvé, z několika na sobě nezávislých vyšetření, ale v nitru jsem bezpečně věděla, že bude naprosto zdravé a v pořádku.
 • Vizualizujte si očekávaný konec
  To, že jste situaci přijala, neznamená, že se máte vzdát. Zavřete oči a každou buňkou svého těla prociťujte pocit, že tato situace dopadá dobře. Představujte si všechny detaily. Já jsem si vytiskla na internetu fotku zdravého miminka a měla jsem ji neustále na očích. Když jsem zavřela oči, představovala jsem si do všech detailů, že se mi narodil naprosto zdravý chlapeček. Mým tělem procházel pocit radosti a vděčnosti.
 • Přidejte modlitbu
  Existuje něco, co nás přesahuje. Když s pokorou přijmete pomoc "shora", začnou se ve Vašem životě dít zázraky. Dole najdete krátkou modlitbu, která mě osobně velmi pomohla, když mi bylo nejhůř. Opakujte si ji v duchu každý den.

"Vylijte svou léčivou moc andělé, 
rytířstvo nebeské na mě, i na ty, které miluji.
Nechť na sobě ucítím paprsek tvých andělů léčitelů
a světlo tvých uzdravujících rukou.
Nechť započne tvé uzdravení tak, jak Bůh dá.
Amen."
Lorna Byrne

Odpušťení s ho'oponopono

"Smyslem života je návrat k lásce. Abychom jej naplnili, musíme si uvědomit, že neseme stoprocentní zodpovědnost za vytváření přesně toho života, který žijeme. Musíme si uvědomit, že naše myšlenky vytvářejí náš život takový, jaký je. Problémy nespočívají v lidech, místech ani v situacích, ale v myšlenkách na ně. Je třeba, abychom si uvědomili, že nic neexistuje „vně“."

Dr. Ihaleakala Hew Len, mistr Ho'oponopono

Ho'oponopono je starou havajskou technikou, která se pomáhá k otevření srdce. Neustálým opakováním čtyř vět se dostáváte do tzv. nulového stavu. Tam je pouze čistá mysl, bez veškerých negativních vzpomínek a zážitků. 

Podle havajců, když něco v životě nefunguje, je nutné vyčistit své vzpomínky.  Pomocí čtyř jednoduchých vět:

 • Miluji Tě.
 • Omlouvám se.
 • Prosím odpusť mi.
 • Děkuji Ti.

Tyto věty si opakujte dokola, ideálně i nahlas. Já je velmi často používám s myšlenkou, že mi pomohou ke zklidnění. Když je opakujete dokola, sepnete ve svém nitru spínač, který změní Vaše pocity. Dojde k celkovému zklidnění. Při prožívání této situace si čtyři věty stále opakujte a sledujte, co se děje. 

Pokud tuto techniku ještě neznáte a zaujala Vás, mrkněte se přímo do knihy Svět bez hranic, kterou najdete tady>>.