Nic nestíhám

Nic nestíhám. Den utekl jako voda a já jsem zase neudělala, co jsem potřebovala. Úzkostlivě řeším, aby děti měly svůj komfort. V práci makám na 120 procent. Snažím se, aby partner byl spokojený, ale večer padám doslova “na hubu”.

Nic nestíhám

Znáte taky ten pocit? Určitě moc dobře. Často se snažíte během dne stíhat spoustu věcí, ale nakonec zjistíte, že neuděláte nic. Možná uvažujete absolvovat nějaký ten kurz time managementu.  

Den každé z nás má (jen) 24 hodin. S tím nic neuděláte, ani kdybyste se rozkrájela. Je jen na vás, jak si svůj den rozvrhnete, abyste všechno stihla. Představte si těch 24 hodin jako velký koláč, ze kterého ukrajujete. 

Spánek

Ruku na srdce, milé dámy. Často kompenzujeme čas tím, že si ukrojíme spánek. Za pravdu mi jistě dají maminky, které mají doma malé děti.

Můžu pracovat jen tehdy, když malý spí. A to je často večer. Pracuju od devíti večer tak do jedné ráno. Pak jdu spát. Jenže pak se malý v pět vzbudí a já jsem jak vyoraná myš. 

Přesně takto jsem to měla taky. Jenže asi po půl roce jsem si uvědomila, že takto fungovat dlouho nedokážu. Kolik hodin spánku nezbytně potřebujete? Zaznamenejte si to do pomyslného koláče. Většinou je to 7 – 8 hodin. 

Péče o sebe

Chceme se líbit a vypadat půvabně, to je jasné. Kolik času potřebujete k péči o sebe? Myslím tím hygienu, jídlo, případně úpravy v koupelně? Odkrojte si z koláče další hodiny, které tím denně potřebujete strávit. 

Poštu jsem běžně vyřizovala během oběda, kdy jsem s mobilem v ruce, nebo noťasem odpovídala na resty z předchozích 24 hodin. Pak jsem ale zjistila, že mám problémy se žaludkem, přibývám na váze a pálí mě často žáha. Uvědomila jsem si, že jsem do sebe často jídlo jen naházela, místo toho, abych si ho vychutnala. 

Práce, děti a partner

Kolik času potřebujete věnovat své práci? A kolik chcete věnovat rodině? Odkrojte si z koláče další hodiny, které  potřebujete na práci. A nezapomeňte taky na čas, který potřebujete pro děti, a který chcete trávit se svým partnerem

Mám, ale stejně nic nestíhám

Teď určitě čekáte větu typu zefektivněte svůj čas. Jenže  co když se vám to tak úplně nedaří? Pořád máte v hlavě větu, nic nestíhám, nebo měla bych…? Zeptejte se sama sebe: Trávím čas způsobem, jakým opravdu chci?  

Často se totiž stává, že za den stíháte hodně věcí, jenže jen málo z nich je v souladu s vašimi prioritami a životními hodnotami.  Když se naučíte ve svém životě stíhat víc, tak stále budete mít tendence toho, že chcete stíhat víc. Stanete se tak křečkem v kleci, který válčí s časem proti sobě. 

Zaměřte se na to, co je pro vás opravdu důležité. Mám pro vás jeden tip. 

Pravidlo tří

Napište si večer 3 zásadní věci, které chcete další den splnit. Další den si je dejte na oči a ideálně je splňte hned, co to jde. Možná si říkáte, že vám stačí mít je v hlavě. Dejte si je na papír. Tak názorně uvidíte, co potřebujete udělat. Máte tak jasno, co je pro vás v ten den prioritní.

Znáte to. Tu přiběhnou děti, že potřebují něco pomoct, tam zase partner, že chce poradit, jak uvařit tu výbornou omáčku, na kterou se už půl roku chystal. A pak se ani nenadějete, ale den vám proteče mezi prsty. 

Uděláte si jasno

Když si uděláte každý den pravidlo tří stěžejních věcí, pak vás syndrom nic nestíhám postupně přestane ovládat. Začnete tak mít prostor zaměřit se na věci, které jsou pro vás opravdu důležité

Komentáře
  • Dárek pro Vás

    Chcete se stát opravdu půvabnou ženou? V sedmi krocích vám prozradím jak na to. Bez zbytečných omáček.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Přidej se mezi nás!