Jak překonat svůj strach

Máte před sebou důležitý životní krok, ale máte strach ho udělat? Na jednu stranu toužíte po změně partnera, práce, nebo kariéry, ale na druhou stranu se bojíte, co bude následovat. Říkáte si jak překonat svůj strach, aby vás přestal brzdit? V tomto článku se tématu strach mrkneme pěkně na zoubek.

Jak překonat svůj strach

Strach je přirozená emoce, kterou neodpářete. Ale když se s ním naučíte pracovat, můžete ho využít ve svůj prospěch.  Pořád tu sice bude, ale přestane vás ovládat.

Každý z nás se něčeho bojí. A v některých situacích je to i dobře. Představte si, že byste neměla z ničeho strach. Při vaření byste v klidu strčila ruku do vařícího oleje, až byste měla spálenou ruku.

Tak mozek vyvolá impulz a vy víte, že když dáte ruku do oleje, bude vás to hodně bolet. Proto si při vaření dávat pozor. Jenže co dělat, když jde o důležitější životní kroky?

Vystupte z kruhu

Možná už jste slyšela výraz komfortní zóna. Je to místo, kde se cítíte dobře. Váš nynější život, muži, práce, pocity a vše, co se vám v životě děje. Jenže pak v sobě máte vzdor a touhy, které přechází v nejistotu a strach. Jsou to vaše cíle. Může to být chlap, po kterém toužíte, nová práce, podnikání nebo životní změna.

Ale stejně se bojíte, co kdyby to nevyšlo.  Ale jak překonat svůj strach? Nepotřebujete chodit o půlnoci na hřbitov nebo jít do extrému. Někdy stačí udělat malý krůček k tomu, co opravdu chcete.

Ani já jsem se strachu nezbavila, pořád ho taky mám, ale naučila jsem se překonávat své komfortní zóny. A když stejnou komfortní zónu překročíte několikrát, zmizí i strach, který tam na začátku byl. Posouváte se tak ve svém životě dál.

Kdyby tehdy Edison nepřekonal svůj strach, pak bychom dodnes neznali žárovku. Stálo ho to 1600 neúspěšných pokusů, než uspěl. V hlavě měl myšlenku, že to zvládne. Motivaci, která ho posouvala dál a dál.

Zeptejte se proč

Najděte si silnější motivaci, než je strach. Možná máte strach požádat si o vyšší plat nebo oslovit muže, který se vám už dlouho líbí. Když máte silnou motivaci, že by vám mohl zavolat a jít s vámi na rande, pak si dodáte i odvahu jednat. Dojdete za ním a dáte mu své číslo, aby vám mohl zavolat.

A když překonáte sama sebe, pak ze sebe budete mít dobrý pocit, že jste to dokázala. Budete mít tak větší motivaci udělat něco dalšího, protože ten skvělý pocit zkrátka stojí za to. Začít můžete malými kroky. Třeba se chystáte někomu delší dobu něco říct a nenašla jste odvahu nebo chcete změnit nějakou drobnost doma nebo ve vztahu s partnerem.

Vnitřní pohon

Začnete překonávat sama sebe a dostanete se tak v životě mnohem dál, než kdybyste překračovala na místě. Vaše okolí tak názorně uvidí, že si více věříte, protože si jdete za svým.

Tuto motivaci můžete použít i ve své práci a zvýšení sebedůvěry. Když překročíte svou komfortní zónu, pak si dodáte potřebnou sebedůvěru. A když se budete lépe cítit, otevřou se vám nové příležitosti. Začnete tak  poznávat podobně naladěné lidi a dodáte si více odvahy jít za svými sny.

 

Komentáře