Slova, která zašlapou váš půvab přímo do země

I slova můžou ublížit. Můžou ho dokonce zašlapat přímo do země. Existují totiž slova, která zašlapou váš půvab přímo do země. Jak je to možné? A jak slova správně formulovat, aby vám slova přidávala na půvabu? Na to se zaměříme v tomto článku. Ale ještě předtím si pusťte video. 

 

A teď ke slovům

Hned na začátku si představte tuto modelovou situaci: Sedíte si tak s kamarádkou v kavárně a během diskuse zabrousíte na společného známého. Začnete ho rozebírat. Říkáte si, že je to jen konstatování faktu. Ani vás nenapadne myšlenka, že byste mu / jí chtěla nějakým způsobem ublížit nebo slovy zašlapat do země, jednoduše o něm / o ní mluvíte.

Že vás teď “na obranu” napadlo, že přece můžete říct svůj názor? To víte, že můžete, je to naprosto v pořádku. Především když je to něco, co by dotyčnému / dotyčné mohlo nějakým způsobem pomoci. Vždyť vy to přece myslíte dobře.

Slova, která zašlapou váš půvab

Přidáváte na závěr větu: Hlavně jí/mu to neříkej? Jasně, chápu že můžete mít odlišný pohled na věc a nechcete člověku, o kterém se mluví, ublížit. Podívejte se na situaci z druhé strany. Kdyby tento člověk stál přímo vedla vás, mohl by slyšet, co o něm říkáte? Je totiž rozdíl mezi konstruktivní zpětnou vazbou a a kritikou, kterou říkáte za zády.

Jakto? Protože když chcete říct někomu svůj názor, který by mu mohl pomoci, pak se za svá slova nemusíte stydět, protože mohou pomoci. Ale víte jak to je, řeknete něco kamarádce, která to řekne druhé kamarádce, ta se jak na potvoru zná s člověkem, o kterém je řeč a řekne mu to ve svém podání. Informace tak muže rapidně změnit svůj význam, i když byla dobře míněná.

A kdo za ní bude bitý? V drtivé většině vy, protože od vás tato informace šla. I když byla míněna úplně jinak. Nejenže jsou to slova, která zašlapou váš půvab přímo do země, ale hlavně na vás začnou vrhat špatné světlo. Na čele tak budete mít neviditelný nápis drbna, přestože jste nechtěla nikomu ublížit.

Tato nekonstruktivní kritika se vám jako bumerang vrátí zpět. Energie, kterou s těmito slovy posíláte ven, se vám dřív nebo později vrátí zpět. A nemusí to být od tohoto člověka, ale z jiné strany. Přijdete nejen o svého dobrého kamaráda / kamarádku, ale hlavně se cítíte hrozně sama se sebou. A tento negativní pocit škodí vaší neodolatelnosti.

Jak formulovat slova, aby nezašlapala váš půvab?

Jak by se vám líbilo, kdybyste se od někoho dozvěděla, že vás kritizoval za vašimi zády? Možná si řeknete, proč nepřišel za vámi a neřekl vám, co má na srdci? Často se stává, že vám tento známý jednoduše nechtěl ublížit, proto vám nic neřekl do očí.

Pokud svým blízkým chcete opravdu pomoci tím, že mu chcete dát konstruktivní zpětnou vazbu, nejprve se ho zeptejte: “Můžu ti říct svůj názor na …?” Pokud vám odpoví ano, pak mu řekněte, co máte na srdci. Uvidíte, že bude rád, pokud mu informace v jeho životě bude moci pomoct v osobním či profesním životě.

Pokud ne, nechte to být. Jediné, co jste mohla v tomto případě ovlivnit, jste už udělala. Teď myslete sama na sebe. Přestaňte plýtvat energií tam, kde nemůžete nic udělat. Člověk proti vám zatím nedospěl do fáze, kdy by od vás dokázal přijmout zpětnou vazbu. Neznamená, že by musel být nutně špatný nebo nafoukaný, jen ještě nepřišel jeho čas.

Investujte svou energii tam, kde to bude mít smysl. Vyzkoušejte relax, sport nebo meditace, které vám pomohou nasměrovat vaše vnitřní vyzařování správným směrem.

 

 

Komentáře
  • Dárek pro Vás

    Chcete se stát opravdu půvabnou ženou? V sedmi krocích vám prozradím jak na to. Bez zbytečných omáček.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Přidej se mezi nás!